Krymar

Strona główna/Sekrety mrożenia/Świeże czy mrożone?

    

Kategorie

Alma delikatesy

Carrefour

Delima

Stokrotka

makro

Bomi

Przepisy

Gotowane mięso ryb jest najłatwiej strawne, ale też uchodzi za Więcej...

Grilowanie jest to jeden z najbardziej korzystnych sposobów Więcej...

Pieczenie - do tego sposobu przygotowania ryb najlepiej nadają się Więcej...

Art0Art1Art2

 

Sekrety mrożenia

Co tracimy przez niewłaściwe rozmrażanie? Więcej...

Świeże czy mrożone? Co wybrać? Więcej...

Art0Art1

 

Informacje dietetyczne

Ryby są tłuste, więc nie są zdrowe? Więcej...

Ryby są ważnym elementem w diecie dostarczającym Więcej...

Do ryb zawierających znaczną ilość ości zaliczamy Więcej...

Art0Art1Art2

 

Sekrety mrożenia

  

Świeże czy mrożone?

Oczywiście świeża ryba smakuje zupełnie inaczej niż mrożona czy w jakikolwiek sposób przetworzona. Najsmaczniejsze są potrawy z ryb i owoców morza przyrządzone w ciągu 2 godzin od ich złowienia. Jednak nie wszyscy z nas mieszają nad morzem i mogą sobie pozwolić na poranną wizytę na targu rybnym, nie wspominając już o owocach morza, które w Polsce są dostępne jedynie mrożone lub w zalewach. Takie ryby i owoce morza mają jednak też wiele zalet, o których często zapominamy. Panuje natomiast ogólne przekonanie, że ryby mrożone są gorszym produktem ponieważ zamraża się ryby świeże w ostatnim momencie ratując je przed zepsuciem i czasami jest to czynione zbyt późno. Jest to oczywiście działanie niedopuszczalne, a większość mrożonych czy przetworzonych produktów z ryb i owoców morza trafia do nas w tej postaci z założenia, ponieważ nie da się ich inaczej przetransportować np. z Arktyki, Azji czy Ameryki Południowej. Takie produkty są więc najczęściej zamrażane jeszcze na statkach zaraz po złowieniu lub od razu po wpłynięciu statku do portu. Wykorzystywane są do tego celu specjalne systemy wykorzystujące tzw. szokowe zamrażanie, czyli bardzo szybkie zamrażanie dużych partii złowionych ryb i owoców morza. W takie systemy są wyposażone zarówno przetwórnie na lądzie jak i duże statki łowiące, co sprawia, że czas jaki upływa od momentu złowienia i wyjęcia połowu z wody do momentu zamrożenia nie przekracza 12-24 godzin. Mrożenie w ten właśnie sposób powoduje że ryby i owoce morza nie tracą swoich walorów smakowych. Dla porównania nawet w przypadku świeżo złowionych ryb zanim trafią one do sklepów w całym kraju zajmuje to 3-4 dni. Oczywiście są wtedy przechowywane w zapewniających świeżość warunkach. Sposobów mrożenia jest też kilka.

Mrożenie w blokach polega na zamrożeniu w temperaturze -30°C całych ryb i owoców morza lub mniejszych kawałków i filetów w blokach lodu o wadze nawet do 30 kg. Wadą takiego sposobu przechowywania jest jednak to, że trzeba rozmrażać cały blok, dlatego jest to sposób wykorzystywany zazwyczaj w przemyśle przetwórczym ryb, choć można takie bloki spotkać również w sklepach.

Możliwe jest też mrożenie indywidualne w temperaturze -40°C, wykorzystywane głównie do filetów, elementów ryb czy owoców morza, a także niektórych gatunków całych ryb (tuńczyk, miecznik). Metoda pozwala na zamrożenie pojedynczych produktów bardzo wygodnych do sprzedaży.

Niezależnie od sposobu mrożenia bardzo ważnym warunkiem zachowania jakości i walorów smakowych ryb jest odpowiednie zabezpieczenie ich przed bezpośrednim dostępem powietrza i utratą wody z tkanki mięsnej. W przypadku ryb i owoców morza mrożonych indywidualnie ochronę zapewnia proces zwany glazurowaniem. Glazurą nazywamy cieniutką warstwę lodu powstałą na powierzchni zamrożonego produktu przez zraszanie ich aerozolem wodnym lub po prostu zanurzenie go w wodzie.

mgr inż. Technologii Żywności Agnieszka Michalcka

 

 

Design by v3dp.pl